100 lat Polskiego Związku Łowieckiego na krośnieńskim Rynku

W niedzielę 13 sierpnia br. w Krośnie odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem Polskiego Związku Łowieckiego organizowanym przez Zarząd Okręgowy w Krośnie wraz z kołami łowieckimi z Okręgu krośnieńskiego. Obchody rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych, które w towarzystwie Orkiestry Dętej z Odrzykonia, Zespołu „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku zostały wprowadzone do kościoła Farnego. Uroczystą Mszę Świętą odprawił Kapelan Krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwester Dziedzic przy koncelebracji duszpasterzy z Okręgu krośnieńskiego. Kolejnym etapem był przemarsz na ul. Ordynacką, gdzie przy siedzibie Zarządu Okręgowego odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową z okazji 100- lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Następnie cały orszak udał się na płytę Rynku, gdzie zaplanowana była część oficjalna.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz wojewódzkich, parlamentarzyści RP, przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, samorządowcy, przedstawiciele: Zarządów Okręgowych PZŁ oraz Naczelnej Rady Łowieckiej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, służb mundurowych oraz instytucji lokalnych. Po uroczystym otwarciu przez Łowczego Okręgowego ZO PZŁ w Krośnie kol. Bartosza Bialika, głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wystąpieniach i podziękowaniach podkreślali ważną rolę, jaką pełni Polski Związek Łowiecki wśród społeczeństwa. Punktem kulminacyjnym części oficjalnej Jubileuszu było wręczenie odznaczeń łowieckich najbardziej zasłużonym kołom łowieckim, Koleżankom oraz Kolegom z Okręgu krośnieńskiego. W tym punkcie organizatorzy zadbali także o uroczyste podziękowanie wszystkim osobom, kołom łowieckim, instytucjom, bez których ta wspaniała uroczystość połączona z promocją łowiectwa nie odbyłaby się.

Ponadto Zarząd Okręgowy wraz z Komitetem Organizacyjnym przy wsparciu społecznym wielu koleżanek i kolegów przygotował na ten dzień wiele atrakcji takich jak: koncert Orkiestry Dętej z Odrzykonia, koncert muzyki myśliwskiej Zespołu „Echo Karpat” przy RDLP w Krośnie, pokaz kynologiczny przygotowany przez Komisję Kynologiczną ZO PZŁ, pokaz szlachetnej sztuki wabienia.

Zobaczyć można było również, jak wyglądało łucznictwo dawniej i dziś o prezentację, którego zadbał Kapelan Okręgowy kol. o.Tomasz Nogaj – członek Komisji Łuczniczej ZO PZŁ oraz posłuchać pięknego koncertu kol. Juliusza Pałasiewicza zatytułowanego „Z trembitą i pieśnią na Bieszczadzkich połoninach”.

Smakosze dziczyzny mogli spróbować pieczonego na rożnie jelenia i dzika, nad których przygotowaniem dbał Zakład Mięsny Jasiołka, czy „Dzikiego Kotła”, który od wczesnych godzin porannych przygotowywał Kuba Wolski. Oblegane było także stanowisko Koła Gospodyń Wiejskich z Odrzykonia, które przybyłych gości częstowały pierogami, bigosem, i innymi lokalnymi przysmakami.
Od godzin porannych w Muzeum Podkarpackim można było podziwiać otwartą wystawę łowiecką zatytułowaną „Piękno Łowiectwa w zbiorach myśliwych krośnieńskiego Okręgu PZŁ” przygotowaną przez kolegów zaangażowanych w organizację jubileuszu oraz oddawać krew w ramach akcji „Darz Bór – Dasz Krew” w specjalnym przystosowanym do tego krwiobusie (udało się zebrać prawie 10 litrów myśliwskiej krwi, która może pomóc innym!)

W ramach obchodów na krośnieńskim rynku zaprezentowały się również stoiska edukacyjne. Zarząd Okręgowy PZŁ w Krośnie przygotował na ten dzień bardzo wiele ciekawych propozycji, promujących i pokazujących jak wygląda łowiectwo. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w łowieckim kole fortuny, ścieżce tropowej, ułożyć łowieckie puzzle czy wcielić się w mieszkańca lasu z pomocą pomalowanej twarzy. Nadleśnictwo Dukla oraz Nadleśnictwo Kołaczyce na swoich stoiskach również pokazywały i promowały, jak ważna w społeczeństwie jest zrównoważona gospodarka leśna, oraz łowiecka. Stanowisko Zarządu Okręgowego PZŁ w Przemyślu, gdzie koledzy myśliwi przygotowali laserową strzelnicę również cieszyło się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Warte zaznaczenia jest także obecność stoisk: Koła Łowieckiego ”Ryś” w Lesko, gdzie członkowie koła prezentowali, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc oraz Pasieki Ekologicznej Pana Marka Barzyka, który przybliżył wszystkim, jak ważna jest obecność pszczół w naszym życiu, przekazując przy tym 16 litrów miodu na degustację dla gości.

Ponadto odwiedzający mogli odwiedzić wystawców:

  • Komenda Miejska Policji w Krośnie
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie
  • Zakład Mięsny Kabanos-Przecław
  • Winnica Rymanów
  • Winnica Wojtkówka
  • Browar Dukla
  • Sklep Myśliwski Iwo-Sport Katarzyna Krukar Klimkówka
  • Porożo-plastyka i inni.

 

Serdecznie dziękujemy myśliwym i kołom łowieckim z Okręgu krośnieńskiego, Prezydentowi Miasta Krosna Panu Piotrowi Przytockiemu, Urzędowi Miasta Krosna, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie, Straży Miejskiej w Krośnie, Nadleśnictwom: Kołaczyce, Dukla, Rymanów, Lutowiska, Stuposiany, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Firmie Kanwil z Dębicy, Zakładowi Mięsnemu Kabanos-Przecław, Zakładowi Mięsnemu Jasiołka z Dukli, Pasiece Ekologicznej Marek Barzyk, Firmie Investimus Sp.z o.o, Sklepowi Myśliwskiemu Karabela Sp. z o.o, wszystkim darczyńcom i sponsorom za wsparcie i ogromny wkład pracy.

Dzięki wspólnym działaniom mogliśmy pokazać, jak wygląda prawdziwe zjednoczone łowiectwo w czasie obchodów Jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.

Po ilości odwiedzających gości jesteśmy pewni, że „100 lat za nami, wieki przed nami” !
Darz Bór!

Fot. Patryk Sikora; portal internetowy krosno112.pl

GALERIA:

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱