27 czerwca 2021 r. w miejscowości Olchowiec, gmina Czarna, powiat bieszczadzki odbył się Regionalny Konkurs Pracy Tropowców im. pułkownika Józefa Pawłusiewicza. Organizatorem konkursu był Zarząd Okręgowy PZŁ w Krośnie oraz Komisja Kynologiczna Zarządu Okręgu PZŁ w Krośnie Karpacka Złaja.
Konkursy psów są nieodłącznym elementem kynologii łowieckiej, a pies jest nie tylko towarzyszem łowów. Jego doskonałe predyspozycje i rozwijane od wieków przez myśliwych zdolności, pozwalają na wykorzystanie go do pomocy podczas polowań.
Konkurs ten dotyczył tropowców – psów, które odszukują głównie zwierzynę grubą i cieszył fakt, iż głównym przedstawicielem tego rodzaju psów na konkursie była rasa stworzona przez polskiego myśliwego, żołnierza i kynologa pułkownika Józefa Pawłusiewicza. Rasa – gończy polski została uznana przez FCI i zarejestrowana w grupie psów gończych pod numerem 354, jako PolishHunting Dog w 2006 r., a wpisana do księgi głównej FCI 17 października 2017 r. Spotkanie miało miejsce na terenie, z którym związany był Józef Pawłusiewicz. Mieszkał on bowiem w nieistniejącej już obecnie wsi Łęg, która zlokalizowana była u podnóża góry Jawor nad brzegiem rzeki San, nieopodal miejscowości Solina. W latach 60. XX w. wieś została zalana przez wody spiętrzone przez zaporę umiejscowioną w korycie rzeki w Solinie. Na mapie Polski pojawiło się wówczas nowe, sztuczne jezioro, okupione jednak całkowitym lub częściowym zalaniem wielu znajdujących się na brzegu Sanu miejscowości, m.in.: Solina, Teleśnica, Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt, Wołkowyja, Rajskie. Pod wodą, na skutek błędnych obliczeń, znalazł się również kawałek niewykarczowanego lasu, o czym świadczą kikuty drzew widoczne czasem przy niskim stanie wody.
Do Regionalnego Konkursu Pracy Tropowców zgłoszono 14 psów, z czego zdecydowaną większość stanowiły – gończe polskie, psy rasy wyhodowanej przez patrona konkursu – płk Józefa Pawłusiewicza.
Wśród zgłoszonych na konkurs psów były też dwa jamniki szorstkowłose standard oraz jeden pies rasy łajka rosyjsko-europejska.
Konkurs miał status regionalnego, jednak obsada uczestniczących w nim, była ogólnopolska, a nawet międzynarodowa. Psy przyjechały z całej Polski, m.in. ze Śląska, Wielkopolski, Podkarpacia oraz dwa ze Szwecji. Dzięki gościnności Marka Bajdy – nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska bazą imprezy była leśniczówka zlokalizowana w bieszczadzkim Olchowcu nad Jeziorem Solińskim.
Organizatorzy dołożyli wielu starań pod względem logistycznym. Dopisała także pogoda, która jak to w górach bywa, lubi być kapryśna. Dzień przed spotkaniem konkursowym mocno padało, co niepokoiło wszystkich. Na szczęście już w dniu rozgrywania konkurencji było bezdeszczowo, słonecznie i parno, a dodatkowo dość trudny górski teren spowodował, że nie było łatwo. Mimo takich warunków psy poradziły sobie bardzo dobrze, większość z nich ukończyła konkurencję z dyplomami 1 stopnia, jeden pies z dyplomem 3 stopnia i niestety jeden nie ukończył konkurencji.
Piękne i trudne tereny oraz historyczne podłoże konkursu sprawiły, że impreza miała wyjątkowy charakter. Udało się ją zorganizować dzięki determinacji Zarządu Okręgowego PZŁ w Krośnie oraz osobistemu zaangażowaniu Łowczego Okręgowego Bolesława Kazalskiego, a przede wszystkim ciężkiej pracy Komisji Kynologicznej Karpacka Złaja, z przewodniczącym Arkadiuszem Zulewskim na czele. Splendoru całej imprezie nadał fakt, że podczas konkursu był obecny Łowczy Krajowy – Paweł Lisiak, który jest działaczem i miłośnikiem tradycji oraz kynologii łowieckiej. Uroczystość była też okazją do spotkania Łowczego Krajowego z prezesami Kół Okręgu Krośnieńskiego oraz Rzecznikiem Prasowym – dr inż. Justyną Wójcik-Leń. Podczas spotkania omawiano tematy dotyczące problematyki przyszłości i wizji polskiego łowiectwa. Łowczy Krajowy wspólnie z Łowczym Okręgowym uświetnili ceremoniał uroczystości poprzez odegranie sygnałów myśliwskich. Obecny był również Poseł Piotr Babinetz z Krosna, który ufundował i wręczył statuetki, a także nagrody dla właściciela najstarszego psa oraz dla najlepszego menera zawodów.
Oceny psów dokonali sędziowie Związek Kynologiczny w Polsce: Grzegorz Lietz, Dariusz Spisak, którym przewodniczył Jakub Rudziński – sędzia międzynarodowy FCI. Sędziom pomagali asystenci sędziego kynologicznego: Arkadiusz Zulewski, Tomasz Krzan, Tomasz Kliś, Grzegorz Bury oraz Paweł Gucwa.
Pierwsze miejsce zajęła suka IWA SÖDERÅSENS PÄRLA FCI (115 pkt., dyplom 1 st., CPC), właściciel Maryla Wic, drugie miejsce zajął pies PAGO Smogorzewska Zagroda (105 pkt., dyplom 1 st.), właściciel Krzysztof Ochał, a trzecie pies HANTER z Beskidzkiego Matecznika (100 pkt., dyplom 1 st.), właściciel Jarosław Mazur. Na najlepszego menera sędziowie wybrali Marię Christensen, a właścicielem najstarszego psa (suki) Kania z Doliny Łagiewniczanki, która ma 13 lat, jest Maryla Wic.
Z pełną klasyfikacją wyników konkursu można zapoznać się na stronie www.fb.com/karpacka.zlaja.
Podczas uroczystości Łowczy Krajowy uhonorował specjalnym pucharem Przewodniczącego Komisji Kynologicznej Karpacka Złaja – Arkadiusza Zulewskiego.
Warto również podkreślić wkład finansowy i logistyczny sponsorów, którzy ufundowali zwycięzcom nagrody. Podziękowania należą się także Lasom Państwowym – Nadleśnictwom Lutowiska, Dukla, Baligród, Lesko oraz firmom: ATN Europe za sfinansowanie nagród w postaci sprzętu do nocnych polowań, Montazecnc.pl – za vouchery na zakup akcesoriów do broni oraz Firmy Kanwil z Dębicy za duży wkład finansowy. Podczas imprezy można było uczestniczyć w degustacji wyrobów z dziczyzny, którą wyprodukowała firma Kabanos z Przecławia oraz Zakłady Mięsne Jasiołka – Pawła Krejmasa z Dukli.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, przewodnikom psów za pracę i realizację ich wspaniałej pasji oraz podziękowania wszystkim, którzy udzielili swego wsparcia przy organizacji konkursu, jak również za obecność zaproszonych gości z Łowczym Krajowym na czele, a także miłośników kynologii łowieckiej nie tylko z terenów okręgu krośnieńskiego.
Autor: dr inż. Justyna Wójcik-Leń, Ariusz Nawrocki
Foto: dr inż. Justyna Wójcik-Leń, Ariusz Nawrocki, Alfred Wołczański, M.J. Wolanin
Cała Galeria dostępna jest pod adresem – www.pzlow.pl