Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Myśliwych na Jasną Górę

Myśliwi z całej Polski zjechali dziś na Śląsk by wziąć udział w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Myśliwych do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Pielgrzymka, której inicjatorami byli łowczy krajowy Paweł Lisiak oraz łowczy okręgowy Piotr Czapla, miała odbyć się już w zeszłym roku, niestety ze względu na pandemię koronawirusa i obowiązujące wówczas obostrzenia nie doszła do skutku. Za to dziś Bazylika Najświętszej Marii Panny zapełniła się sztandarami zarządów okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego oraz kół łowieckich. Myśliwi zjechali na Jasną Górę wraz z całymi rodzinami by podziękować za dotychczasową opiekę oraz prosić o łaski i Boże błogosławieństwo przez wstawiennictwo Maryi i św. Huberta.

Przemarsz pocztów sztandarowych na Jasnej Górze

O godzinie 10.00 poczty sztandarowe zebrały się na Placu Biegańskiego, by kwadrans później ruszyć w asyście Myśliwskiej Orkiestry Dętej Gminy Komprachcice wzdłuż Alei Najświętszej Marii Panny do bazyliki. Przed wejściem głównym poczty sztandarowe zatrzymały się, a orkiestra zagrała sygnał myśliwski „Zbiórka”. Następnie sygnaliści z zespołu „Złoty Róg” z ZO Bydgoszcz odegrali sygnał „Darz Bór”, a chór myśliwski „Knieja” z ZO Zamość zaśpiewał na wejście pieśń do św. Huberta. Poczty sztandarowe ustawiły się w nawach bazyliki, i punktualnie o godzinie 11. rozpoczęła się msza święta w intencji naszego środowiska.

Msza święta

Podczas mszy świętej na ołtarzu obecne były relikwie św. Huberta – patrona myśliwych. Mszy świętej przewodniczył kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. Sylwester Dziedzic, a koncelebrowali kapelani okręgowi PZŁ oraz ojcowie Paulini. Krótki wstęp do mszy świętej wygłosił ks. Dziedzic:

Przybywamy tutaj, niejako w przeddzień wspomnienia naszego patrona św. Huberta, jako społeczność myśliwych z całej Polski, aby Bóg przez wstawiennictwo Maryi i naszego patrona swoją łaską umocnił nasze myśliwskie chrześcijańskie życie i dodawał nam sił do właściwego gospodarowania i poszanowania naszej polskiej przyrody  i do wypełniania naszych obowiązków. Jako członkowie PZŁ prosimy o zrozumienie i jedność dla naszego Zrzeszenia, jak również o dobrą współpracę z leśnikami i rolnikami. 

Homilię wygłosił kapelan okręgowy z ZO Częstochowa ks. Piotr Mizera, który podkreślał rolę myśliwych w społeczeństwie:

My myśliwi często odczytujemy naszą służbę jako misję społeczną. Nie możemy zapominać, że jest to jeden z elementów etosu działań wobec świata stworzonego, ofiarowanego nam przez Boga. Tylko takie rozumienie tej misji pozwoli nam godnie wypełniać powierzone nam szlachetne obowiązki. Jesteśmy tutaj przed obliczem Czarnej Madonny po raz pierwszy, by wyrazić naszą gotowość służby Bogu i Ojczyźnie. Do takiej postawy zobowiązuje nas to wyjątkowe miejsce. Tutaj odnajdujemy siłę i odbudowujemy wątłe przestrzenie naszej osobistej wiary. Zawierzamy Bogu przez ręce Maryi nasze myśliwskie pasje, składamy przed nim trofea i zdobycze wiary, prosimy aby opieka św. Huberta towarzyszyła nam w czasie wypełniania myśliwskich zadań. Darz Bór!

Po modlitwie wiernych nastąpiła procesja 49 zarządów okręgowych z darami. Natomiast po komunii świętej łowczy krajowy Paweł Lisiak odsłonił tablicę upamiętniającą dzisiejszą pielgrzymkę. Następnie sygnaliści odegrali sygnał „Darz Bór”, a łowczy krajowy podziękował zgromadzonym myśliwym i ojcom Paulinom:

Ogólnopolska pielgrzymka myśliwych, w której obecnie bierzemy udział, jest pierwszą w blisko stuletniej działalności Polskiego Związku Łowieckiego. Jestem przekonany, że dla wszystkich myśliwych zgromadzonych w bazylice jasnogórskiej, tak jak dla mnie, jest to ogromne przeżycie. Chciałbym wyrazić gorące podziękowania Ojcom Paulinom za przyjęcie braci łowieckiej w tak ważnej dla polskiej historii świątyni. Kieruję do księży słowa wdzięczności za modlitwę i udział w koncelebrze mszy świętej.

Składam serdeczne podziękowania kapelanowi krajowemu, kapelanom okręgowym i kapłanom kół łowieckich za codzienną duszpasterską posługę. Stoicie na straży podstawowych wartości w trudnych czasach. Życzę Wam odwagi i wytrwałości w tym dziele.

Dziękuję wszystkim myśliwym za uczestnictwo w pielgrzymce. Przybyliśmy tu, by wzbogacić ducha, ale również z potrzeby poczucia wspólnoty. Mamy szansę oderwać się od codziennych spraw i zjednoczyć się pod sztandarem naszych wartości. Jedną z nich jest etyka myśliwska, zbiór zasad postępowania wobec otaczającej nas przyrody, zwierzyny, współtowarzyszy polowania, rodziny i społeczeństwa. Niech więc będzie ona dla nas ciągle aktualnym drogowskazem moralnym dla naszych codziennych życiowych wyborów i decyzji. W dzisiejszym świecie potrzeba odwagi, czasem mocniejszego słowa, aby nasze wartości pokazywać. Wierzę, że wspólnie, z Bożą pomocą, obronimy piękną polską tradycję łowiecką.

Na koniec mszy świętej błogosławieństwa relikwiami św. Huberta dokonał kapelan krajowy. Sygnaliści zagrali „Marsz św. Huberta”, odprowadzając sztandary. Następnie pielgrzymi udali się na posiłek.

ZOBACZ RELACJĘ W TVP

ZOBACZ RELACJĘ W RADIO MARYJA

 

Zwiedzanie muzeum

Po mszy świętej przedstawiciele Zarządu Głównego oraz Zarządów Okręgowych udali się do muzeum monet i medali im. Św Jana Pawła II w Częstochowie na zaproszenie właściciela muzeum – Krzysztofa Witkowskiego.

PRZECZYTAJ RELACJĘ W GAZECIE WYBORCZEJ

PRZECZYTAJ RELACJĘ W KAI

PRZECZYTAJ RELACJĘ W DZIENNIKU ZACHODNIM

PRZECZYTAJ RELACJĘ NA PORTALU CZESTOCHOWSKIE24.PL

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ

Udostępnij
Twitter
WhatsApp