Światowa Wystawa Łowiecka „One With Nature” w Budapeszcie odbywa się w dniach od 25 września do 14 października. Jednym z głównych założeń wydarzenia jest ukazanie wartości związanych z kulturą i tradycją łowiecką. Organizatorzy postawili sobie także za cel podniesienie świadomości społecznej na temat roli łowiectwa w ochronie przyrody.
Na dobry początek
Totem, rzeźba powstała z 10 ton poroży, które węgierscy leśnicy zbierali przez dwa lata, wita zwiedzających przy bramie nr 1. Ma 15 m wysokości, 20 m długości, 22 m szerokości i waży 30 ton. Po zakończeniu wystawy zostanie umieszczona w parku Muzeum Łowieckiego w Keszthely. Przez bramę nr 3 można wejść na wystawę z psem. Na gości czeka tu dwumetrowa rzeźba przedstawiająca maskotkę wystawy, autentycznego szorstkowłosego wyżła węgierskiego o imieniu Fátyol (Welon).
Pawilon „A”
W pawilonie międzynarodowym „A” wystawiają się goście z całego świata, tu znajduje się stoisko Polskiego Związku Łowieckiego i PGL Lasy Państwowe. Na wystawie chwalimy się kulturotwórczym aspektem polskiego łowiectwa. Oprócz wyróżniających się trofeów łowieckich, prezentujemy także dzieła sztuki, użyczone na wystawę przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich. Są to dwa obrazy i zegar z motywami myśliwskimi, figurka łosia, zabytkowe meble oraz kolekcja rogów myśliwskich. Z Muzeum pochodzą także parostki z Nienadowej, oręż z Rychcic i myłkusy. Z okazji wystawy przygotowaliśmy specjalne wydanie czasopisma „Łowiec Polski”, w którym prezentujmy charakter polskiego łowiectwa międzynarodowej społeczności myśliwych. Pokazujemy w nim dzieła naszej kultury, dorobek naszych kynologów i najmocniejsze trofea zdobywane w polskich łowiskach. Specjalny numer „Łowca” wydaliśmy w polskiej, węgierskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej. W ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dobre z lasu” goście naszego stoiska mogą spróbować wyrobów z dziczyzny.
Swoje stoiska w pawilonie mają m.in. Austria, Bułgaria, Chorwacja, Japonia, Mozambik, Rumunia, Serba, Słowacja, Słowenia, Turcja i Uzbekistan.
Pawilon „G”
Ogromną popularnością zwiedzających cieszy się pawilon „G”, w którym znajdują się węgierskie i międzynarodowe trofea, a także eksponaty zgłoszone na XII Otwarte Mistrzostwa Europy w Taksydermii (preparowaniu zwierząt). Węgrzy pokazują 2000 trofeów, PZŁ ma na swoim stoisku ponad 50. Są to złotomedalowe wieńce jelenia, łopaty danieli, ślimy muflonów, oręża dzików i parostki rogaczy.
W pawilonie „G” odbywa się również wystawa „Łowiectwo w XXI wieku”, skupiająca się na broni myśliwskiej. Na 2000 metrów kwadratowych prezentują się renomowane marki jak Mauser, Rigby, Sauer, Blaser, Minox, Liemke Thermal Optics czy Swarovski Optik.
Pawilon „F”
Tradycyjne metody łowieckie (Traditional Hunting Methods) – polowanie z chartami, sokolnictwo, łucznictwo i polowanie z bronią czarnoprochową – prezentowane są w pawilonie „F”. Na 10-metrowej krytej strzelnicy zwiedzający mogą wypróbować broń odprzodową w bezpiecznych warunkach, przy użyciu amunicji do strzelania wewnątrz oraz specjalnych pocisków przeciwrykoszetowych. Prezentacje przygotowania i użycia tradycyjnego węgierskiego łuku odbywają się natomiast w przestrzeni zaaranżowanej na średniowieczną wioskę. W związku z polowaniem z chartami przenosimy się w czasie do parku myśliwskiego z przełomu XVIII i XIX wieku. By zapoznać się z sokolnictwem zaglądamy za kulisy średniowiecznego zamku rycerskiego.
Pawilon „H”
Główna Wystawa Węgierska (Central Hungarian Exhibition) mieści się w pawilonie „H” i prezentuje 1000 lat historii Kotliny Karpackiej pod kątem natury i tradycji łowieckich. Na powierzchni ok. 1200 metrów kwadratowych prezentowane są m.in. okazy taksydermii przedstawiające węgierską zwierzynę grubą.
Pawilon „D”
Pawilon „D” mieści wystawę „Ryby, woda i ludzkość” (The Fish, Water and Mankind ). Prezentuje charakterystyczne siedliska wodne Węgier. W największym akwarium wystawowym na Węgrzech zwiedzający będą mogli zobaczyć ryby o długości nawet 2 metrów i wadze 110 kg.
Pawilony „B” i „E”
W dniach 30 września – 3 października będą się tu odbywać targi FeHoVa PLUS (Międzynarodowa Wystawa Broni, Rybołówstwa i Łowiectwa). Swoje produkty i usługi prezentować będą firmy związane z łowiectwem, wędkarstwem, leśnictwem i turystyką przyrodniczą, a także jeździectwem oraz zwierzętami domowymi i psami pracującymi.
Więcej informacji o wystawie tutaj
Galeria dostępna tutaj